Ha üzlettulajdonosként szeretnéd tudni mire érdemes figyelni, amikor egy külsős szakértő segítségét kéred, jó helyen jársz! A holisztikus szemlélettel nemcsak magadnak, hanem a csapatodnak is segítesz kellemesebb munkakörnyezet, átláthatóbb munkafolyamatok megteremtésében.
Ezt a fajta szemléletet nem csak az orvostudományban használják. Az élet többi területén is megéri az összes – vagy a lehető legtöbb – tényezőt figyelembe venni. Sokkal hatékonyabban kezelhetőek a problémák, sőt sok esetben akár meg is előzhetőek. Érthető, hogy nehéz elképzelni, hogy ez a szemlélet hogyan is néz ki az üzleti világban, de azért vagyunk itt, hogy erre rávilágítsunk!
Nézzük meg először mit is jelent egy holisztikus üzlet működése.
A vállalat teljes egésze ugyanazt az értékrendet vallja és ugyanazon célért dolgozik. Az osztályok, a dolgozók olyan feladatokat kapnak, amelyek a törekvésekkel párhuzamban vannak, és jól követhetőek. Már a felvételi folyamatoknál is azokat az embereket választják ki, akik tudnak azonosulni a vállalat értékeivel, hiszen így tudnak igazán jó csapatot alkotni együtt.
Az egységes kommunikáció – és arculat – kialakítása minden esetben előnyös egy cég életében, hiszen így marad beazonosítható a vásárlók számára. A holisztikus szemlélet értelmében ez még inkább igaz. Ugyanis az a cél, hogy olyan közönséget vonzzon be a cég, aki osztozik az értékeiben. Így hosszantartó, gyümölcsöző együttműködéseket létrehozva.
A holisztikus vezetés azt sugallja a csapat tagjainak, hogy a fókuszban a teljes cég sikere legyen, ne csak a sajátjuk. Hiszen egymást emelve tudják csak elérni a céljaikat. Osztozni a sikerekben mindig jobb, mint magányosan lenni a csúcson.
Lényegében a vállalat egészét vizsgálja. Egy ügyvezetőhöz hasonlóan ő sem csak egy osztállyal foglalkozik, hanem az összessel. A cég feje irányítása alatt tartja a bevételeket, a marketinget – és még sok minden mást -, miközben a vásárlók, a részvényesek, és a dolgozók igényeire is figyelmet fordít.
Nemcsak felméréseket készít és azt tálalja az ügyfélnek – akár mindenféle magyarázat nélkül -, hanem a cég összes területének folyamatait átvilágítja és optimalizálja, ha kell. Sőt, akár lehetséges problémákat megelőző javaslatokat is tesz. Mindezt a cég minden osztályát figyelembe véve. De a már meglévő problémákon kívül a kialakulóban lévőket is próbálja megszüntetni. Továbbá vizsgálja az üzletmenetek lehetséges buktatóit vagy hiányosságait, és javaslatokat tesz a megoldásra. Ugyanis minden tanácsa mögött az adott cég értékei és igényei állnak.
Gyakran előfordul, hogy a saját cégünk hiányosságait nem látjuk vagy szemet hunyunk felette. Annyira vágyjuk a sikert, hogy csak a következő mérföldkövön tartjuk a szemünket, miközben nem vesszük észre, hogy például komoly likviditási gondokkal küzd a cég. De egy tapasztalt szakember rámutat a rejtett a problémákat is.
Ezenkívül egy konzultáns segíthet abban is, hogy kihozza a maximumot a cégből. Például: rávilágíthat arra is, hogy másfajta adózási stílus kevesebbe kerülne a vállalatnak. Esetleg megmutathatja, hogy a munkafolyamatok mely részén csúsznak el idővel/pénzzel és javaslatot tehet a javítására.
Továbbá hozzájárulhat a morál emelésében is. Külső szemlélő könnyebben észreveszi, hogy nem érzik jól magukat a munkatársak a cégnél. Arról nem is beszélve, hogy egy kívülállóval könnyebben megosztják az őszinte véleményüket. Javasolhat olyan kommunikációs változásokat, amelyek segítenek a csapattagoknak magukévá tenni a vállalat értékeit. Valamint jutalmazási rendszer kialakítását is kezdeményezheti. Így elkerülhető egy exodus, ami megnehezítené a vállalkozás működését.
Amikor egy üzleti tanácsadóhoz fordulunk, mindenképpen olyat érdemes keresni, akinek van elég tapasztalata, ahhoz, hogy a teljes céget átlássa. Ezeken felül a proaktivitás a másik fontos keresendő tulajdonság a leendő segítőnkben. A tanácsadó lelkiismeretessége is egy olyan tulajdonság, amely rendkívül nagy hasznára válhat a cégnek.
Szeretnéd megtudni milyen típusú vezető vagy? Olvasd el cikkünket!